Zupy

czwartek Lut 6, 2014

Śmiało można stwierdzić, że w każdym domu przynajmniej jeden raz dziennie gotuje się zupę. Najczęściej jest to potrawa stanowiąca pierwsze danie w obiedzie, często również zupa mlecz-na lub żurek jest podstawą śniadania.

Rozmaitość zup jest bardzo duża i aby poznać zasady ich spo-rządzania, należy podzielić je na grupy. Podział zup może być do-konany z różnych punktów widzenia, np. ze względu na sposób podprawy i zagęszczenia, ze względu na zawartość głównego składnika zupy. Wśród zup można również wydzielić:

– zupy na wywarze z warzyw, mięsa lub grzybów, – zupy owocowe, – zupy mleczne. Zupy na wywarze z warzyw, mięsa lub grzybów. We wszystkich przepisach na zupy występuje jako podstaiwa wywaru włoszczyzna, czyli zestaw warzyw takich, jak marchew, korzeń pietruszki, seler, por lub cebula, niekiedy kapusta biała lub włoska. Warzywa te bowiem zawierają dużo substancji aro-matycznych oraz rozpuszczalnych w wodzie, nadających wywarom specjalny smak, jak np. cukry, składniki mineralne, kwasy organiczne. Substncje aromatyczne są lotne i dlatego wywary trzeba gotować pod przykryciem oraz nie za długo. Do prawie wszystkich zup na wywarach z warzyw należy włożyć do goto-’ wania włoszczyznę razem ze składnikami głównymi zupy lub nie-kiedy później. Włoszczyznę rozdrobnioną z warzyw jesiennych na-leży gotować 25-r-30 minut, zaś włoszczyznę składającą się z wa-rzyw młodych o 5-MO minut krócej. Przeciętnie na 4-f-5 talerzy zupy przeznacza się ok. 250 g włoszczyzny.

Leave a Reply

Comment