Zupa podprawiona zasmażka

poniedziałek Lut 17, 2014

Do najczęściej stosowanych podpraw należy zawiesina z mąki i mleka lub śmietany. Zupy podprawiane taką podprawą noszą często nazwę zup zabielanych. Technika podprawiania polega na wymieszaniu mąki z mlekiem lub śmietaną tak, aby nie było grudek mąki. Następnie do naczynia z podprawą należy mieszając wlać trochę gorącej zupy i dopiero potem połączyć podprawę z zupą, zagotować, aby skrobia mąki uległa rozklejeniu.

Drugą podprawą często stosowaną do zup jest zasmażka z mąki i tłuszczu. Zasmażkę przygotowuje się ogrzewając mąkę z tłuszczem w stosunku 1:1. Mniejszy dodatek tłuszczu utrudnia prawidłowe rozprowadzenie zasmażki, którą po podsmażeniu należy lekko przestudzić i wlać do zupy intensywnie mieszając. Podobnie jak przy podprawianiu warzyw zasmażką, korzystniej jest zrumienić samą mąkę, a potem dodać tłuszcz, stopić

i dodać do zupy. Zupę podprawioną zasmażką również należy jeszcze zagotować, aby niezdekstrynizowana*) skrobia uległa rozklejeniu. Do podprawiania potraw zasmażką używa się nieco więcej mąki, niż przy podprawianiu zawiesiną mąki ze śmietaną czy mlekiem.

Leave a Reply

Comment