Schłodzone ciasto

sobota Mar 22, 2014

Schłodzone ciasto podczas rozwałkowywania nie powinno być podsypywane mąką, ponieważ powoduje ona twardnienie. Przy wycinaniu drobnych ciasteczek należy unikać pozostawiania skrawków i powtórnego ich zgniatania. Szybciej i wygodniej od formowania ciastek foremkami jest pociąć rozwałkowany placek radełkiem. Ciastka układa się na blachy nie smarowane tłuszczem, pozostawiając niewielkie odstępy.

Ciasto kruche w celu upieczenia wstawia się do mocno nagrza-nego piekarnika, o temperaturze 250-r-270°C. Czas pieczenia wyrobów drobnych wynosi 7-f-lO minut, placków, np. na mazurki, 25-i-30 minut. Ciasto należy piec do uzyskania jednolitego złotawego koloru, zdejmować ciastka z blach od razu po wyjęciu z pieca i układać na równym półmisku. Duże placki kraje się po lekkim przestudzeniu, zimne często kruszą się podczas krajania.

W tabeli 15 są podane proporcje na różne odmiany ciasta kru-chego. Ciasto 1, 2, 3 to ciasta słodkie. Ciasto 1 jest ciastem naj-droższym, ma największy dodatek tłuszczu. Z tego ciasta najlepsze są kruche małe ciasteczka, które po uformowaniu można przed wstawieniem do pieca posypać posiekanymi migdałami.

Leave a Reply

Comment