„Rozmaitości” w galarecie

czwartek Paź 11, 2012

-1 kg młodych warzyw (marchewka, zielony groszek i fasolka szparagowa z konserwy. kalarepka, kilka pieczarek, kalafior, szparagi) mniej więcej w jednakowych ilościach, 5 dag masła, sól, cukier, sok cytrynowy, 2 dag żelatyny, 2 jajka, 1 kiszony ogórek

Warzywa i pieczarki oczyścić, umyć. Marchewkę i kalarepkę pokroić w kostkę, pieczarki w plasterki. W rondlu roztopić masło, włożyć marchewkę, kalarepkę i pieczarki, dusić krótko, po czym zalać jedną szklanką wrzącej wody. Dodać kalafior podzielony na różyczki, szparagi pokrojone na kawałki. Gdy jarzynki są prawie ugotowane, dodać groszek, fasolkę z konserwy i dogotować (jarzyny nie mogą być rozgotowane). 3 szkl. wywaru odlać, przecedzić i połączyć z żelatyną rozpuszczoną w małej ilości zimnego wywaru, zagotować, dodać sól, cukier i sok cytrynowy. Dokładnie osączone jarzynki ułożyć w szklanej salaterce, na których położyć ćwiartki jajek ugotowanych na twardo i plasterki kiszonego ogórka. Jarzynki zalać zimnym wywarem i ustawić na dolnej półce lodówki. Podawać po zakrzepnięciu galaretki.

POTRAWY GORĄCE Bakłażany smażone, osiem0 dag bakłażanów, 3 dag mąki do oprószenia, olej do smażenia, sól, pieprz. Bakłażany umyć, obrać, pokroić w skośne, grube krążki, oprószyć mąką i usmażyć na oleju na złoty kolor. Posolić, oprószyć pieprzem. Podawać z sosem pomidorowym lub śmietanowym i zieloną sałatą.

Leave a Reply

Comment