Przy gotowaniu na sypko

środa Lut 5, 2014

Przy gotowaniu na sypko kasz drobnych często jest stosowany dodatkowy zabieg utrwalający kaszę, tzw. zacieranie białkiem jaja. W tym celu kaszę miesza si^ dokładnie z surowym białkiem, a następnie suszy rozsypaną cienką warstwą w piekarniku. Wytworzona na krupach warstewka białka ścina się w zetknięciu z wysoką temperaturą wody i podczas gotowania stwarza warstwę chroniącą przed nadmiernym chłonięciem wody, rozklejaniem skrobi i wylewaniem rozklejonej skrobi na zewnątrz. Zacieranie białkiem stosuje się także do drobnych kasz, np. kaszy krakowskiej lub kaszy manny.

Oprócz gotowania kasz rozklejanych i kasz na sypko często znajdują zastosowanie kasze półsypkie. Są to kasze dość mocno rozgotowane, w których część ziaren jeszcze zachowuje swój kształt. Kasze takie gotuje się najczęściej na takie potrawy, jak np. zapiekanki z kasz, kotlety, dodatek do mięs duszonych.

Skrobia w kaszach z poszczególnych zbóż w różnym stopniu ma zdolność chłonięcia wody podczas gotowania i dlatego do gotowania kasz stosuje się różne ilości wody w zależności od użytej kaszy.

Leave a Reply

Comment