Ciasto ptysiowe

czwartek Mar 6, 2014

Cechą charakterystyczną ciasta ptysiowego jest zaparzanie mąki i dlatego niejednokrotnie nazywa się to ciasto parzonym. Podstawowymi składnikami ciasta są: woda, tłuszcz, mąka, jaja, sól. W mące wsypanej do wrzącej wody z tłuszczem częściowo rozkleja się skrobia, a zatem chłonie wodę w dość dużych ilo-ściach. Woda podczas pieczenia paruje i w postaci pary jest czyn-nikiem spulchniającym ciasto. Drugim czynnikiem spulchniającym jest powietrze, które zostaje wtłoczone do masy ciasta podczas łączenia go z jajami. Obydwa te czynniki powodują, że uformowane z ciasta małe, o średnicy ok. 4 cm, lekko spiętrzone ciastka wyrastają podczas pieczenia w duże kule, zupełnie puste w środku. Z ciasta ptysiowego formuje się tzw. ptysie, czyli ciastka okrągłe, oraz podłużne, tzw. eklery. Jedne i drugie wypełnia się w środku bitą śmietaną lub pianą zaparzaną. Z tego samego ciasta piecze się tzw. groszek ptysiowy, podawany jako dodatek do zup nie podprawianych lub niektórych zup kremów.

Do przygotowania ciasta ptysiowego jest potrzebny garnek emaliowany nie obity, dopasowana wielkością drewniana łyżka, worek z tkaniny nylonowej z metalową tulejką, blacha do pie-czenia.

Ciasto ptysiowe (na 15-S-17 ciastek) Produkty: 125 g wody, 50 g tłuszczu, 125 g mąki, 4 jaja, sól. Sposób wykonania. Zagotować wodę z tłuszczem. Do wrzącej wody z tłuszczem wsypać mąkę i intensywnie mieszać, aby rozbić grudki mąki. Zaparzoną masę ciasta mieszać i podgrzewać aż będzie odstawała od boków naczynia i od łyżki. Zdjąć naczynie z ognia, dodać jedno całe jajko i szybko mieszać aż połączy się z masą ciasta, następnie dodać drugie jajo i po połączeniu z masą dodawać pozostałe jaja. Wyrobioną masę przełożyć do worka, wyszprycować ciastka w odstępach ok. 6 cm. Wstawić do pieczenia do bardzo gorącego piekarnika (ok. 250°C). Po 10-^12 minutach lekko uchylić drzwiczki piekarnika, aby stworzyć ujście nagromadzonej tam parze. Zarumienione do złocistego koloru lek-kie, puste ptysie wyjąć, wystudzić, napełnić bitą śmietaną, a po wierzchu posypać cukrem pudrem z cukrem wanilinowym. Eklery lukruje się po wierzchu lukrem czekoladowym.

Leave a Reply

Comment