Ciasto półfrancuskie śmietanowe

niedziela Lut 9, 2014

Ciasta zwane francuskimi charakteryzują się po upieczeniu tzw. listkowaniem, czyli wyraźnie oddzielającymi się płatkami – rozwarstwiają się. Są to ciasta bardzo trudne do wykonania i za-miast nich w praktyce domowej częściej stosuje się ciasta noszące nazwę półfrancuskich, tańsze, o znacznie prostszej tech-nice wykonania. W skład ciasta półfrancuskiego śmietanowego wchodzą: mąka, tłuszcz, jaja, śmietana, sól. Czynnikiem spul-chniającym ciasto i powodującym jego listkowanie jest śmietana, a ściślej mówiąc bogata flora bakteryjna, która w wyniku swoich czynności życiowych wytwarza duże ilości gazów. Gazy te podczas pieczenia rozciągają cząsteczki ciasta, powodując zwiększanie jego objętości i charakterystyczne listkowanie. Proces ten wzmagają lotne kwasy organiczne, zawarte w śmietanie i powstające z masła częściowo rozkładającego się w wysokiej temperaturze piekarnika. Warunkiem tych wszystkich zmian w cieście jest jego leżakowanie w chłodnym pomieszczeniu przez kilka godzin przed pieczeniem.

Zastosowanie tego ciasta jest bardzo szerokie. Można z niego piec ciasta nadziewane, np. napoleonki, rurki z kremem, paszte-ciki, paluszki posypane solą, serem lub kminkiem.

Produkty: 250 g mąki pszennej, 225 g masła, 1 jajo, 1 żółtko, ok. 100 g gęstej śmietany, sól. Sposób wykonania. Przesiać mąkę na stolnicę, dodać dobrze ochłodzone masło, posiekać nożem tak, aby nie było wy-czuwalnych grudek tłuszczu. Dodać sól, śmietanę, jajo i żółtko, nożem wymieszać wszystkie składniki. Rękami tylko zlepić ciasto, nie wygniatać. Włożyć ciasto do miski oprószonej mąką, przykryć talerzykiem, odstawić do chłodziarki na dole (temp. +10°C) na 8-i-10 godzin. Po upływie tego czasu ciasto rozwałkować do grubości ok. 4 mm, pociąć radełkiem na kwadraty lub prostokąty, posmarować białkiem, posypać grubym cukrem, przenosić ciastka za pomocą noża lub łopatki układając na blasze w odstępach. Piec w bardzo mocno nagrzanym piekarniku (ok. 250°C) do uzyskania jasnobrązowego zabarwienia. Składać na półmiski bezpośrednio po upieczeniu, unikając układania ciastek jedno na drugim.

Leave a Reply

Comment